2021-10-01

Eti Sosyal Bilimler Lisesi Sergisi

Anadolu Üniversitesi (AÜ) ve Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçirilen TÜBİTAK destekli "3 Boyutlu Yazdırılabilir Eserler Müzesi", öğrencilerin tarih dersinden sonra veya ders sırasında gelip işledikleri konularla ilgili eserlere dokunup, artırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik uygulamalarıyla bilgilerini pekiştirme imkanı sunuyor.

Yürütücülüğünü AÜ Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hıdır Karaduman'ın yaptığı müze, 3 Boyutlu yazıcıların Tarih eğitiminde kullanılması, tarih dersi eğitimi süreçlerinin iyileştirilmesi amacıyla ortaya çıktı.

Lise birinci sınıfların tarih derslerindeki "Tarih ve Zaman" ile "İnsanlığın İlk Dönemleri" başlıklı 2 ünite için 3 boyutlu yazıcı yardımıyla British, Louvre, Neues, New York Metropolitan, Peabody Doğa Tarihi müzeleri, Kenya Milli Müzesi gibi dünyanın farklı müzelerinde bulunan 180 eser hazırlandı. Bunlar arasında Hammurabi Kanunları, eski sikke ve paralar, Gılgamış Destanı, Aztek Güneş Taşı, Heredot ve Thukydides'in ikili büstü, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ve çivi yazıları gibi eserler yer alıyor.

Ayrıca, öğrencileri eserlerin bulunduğu müzeye internet üzerinden yönlendirecek kare kodlar yerleştirildi. Artırılmış ve sanal gerçeklik yardımıyla öğrencilerin eserleri çevrim içi olarak yakından görme fırsatı da sunan müze için ayrıca fotoğraf, eser seslendirmeleri, video, oyun ve çeşitli bilgilendirmelerin bulunduğu etkileşimli bir katalog hazırlandı.

Yaklaşık bir yıllık çalışma sonunda hayata geçirilen müze, İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğretmenler ve öğrencilerin hizmetine sunuldu.

Müzede 3 boyutlu yazıcı yardımıyla hazırlanan eserlerin yanı başındaki kare kodları tablet ya da bilgisayar yardımıyla okutan öğrenciler, derse konu nesne hakkında internet üzerinden bilgilendiriliyor. Aynı zamanda eserin gerçekte bulunduğu müzeye sanal gezi de yapılabiliyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 3 Boyutlu Yazdırılabilir Eserler Müzesi'nden kentteki diğer okulların da faydalanması için çalışmalar başlatıldı.

Kaynak: Haberin Linki

Mobil Uygulamamız Yayında

Google Play mağazası üzerinden uygulamamıza erişebilirsiniz.

Tetikleyicileri görüntülemek için buraya tıklayınız.